IKA magic PLANT - reactor pilot
Pentru a afla mai multe detalii despre produs, te rugăm să completezi formularul de cerere ofertă.
Cere sfatul unui consultant
+40 21 255 31 32
Staţie pilot pentru amestec şi emulsifiere magic PLANT
IKA magic PLANT este o staţie pilot de laborator pentru amestecul şi emulsifierea substanţelor cu vâscozităţi de la foarte scăzută până la foarte înaltă. Staţia pilot magic PLANT poate fi utilizată pentru o largă gamă de aplicaţii din industria cosmetică, farmaceutică şi alimentară.
Avantajele procedurale ale magic PLANT:
Avantajele principale ale staţiei pilot magic PLANT sunt construcţia sa modulară, integrarea mai multor funcţii ca magic LAB® sau ULTRA-TURRAX® UTC T25 şi standardizarea componentelor. Staţia pilot magic PLANT poate fi livrată în trei configuraţii:
magic PLANT - basic
magic PLANT basic poate fi utilizată pentru o varietate mare de produse care necesită a fi amestecate.
Fiecare componentă este introdusă în vasul de amestecare, unde toate sunt mixate. În funcţie de proces pot fi adăugate componente prin capac sau printr-un ştuţ de dozare din capac. Datorită formei conice a vasului de amestecare se pot procesa şi cele mai mici cantităţi.
Mantaua dublă a vasului reactor poate fi încălzită.
Agitatorul central este singurul instrument de mixare din vas. În funcţie de tipul paletei agitatorului se pot utiliza şi unelte de curăţat pereţii.
Golirea vasului se poate face prin valva de evacuare de la fundul vasului. În acelaşi timp vasul poate fi înclinat sau complet luat din sistemul de prindere.
magic PLANT - inline
Staţia pilot magic PLANT inline este echipată cu un dispersor eficient şi versatil tip IKA® magic LAB® cu un sistem rotor/stator cu o treaptă sau trei trepte, prinse de fundul vasului. Este special concepută pentru adaptarea la cerinţele producţiei în şarje. Dispersarea/omogenizarea eficientă sunt realizate prin recircularea prin circuitul extern.
Cele mai importante funcţii ale staţiei pilot magic PLANT inline:
magic PLANT - powder
Staţia pilot magic PLANT powder se utilizează pentru amestecarea eficientă dar gentilă şi pentru uscarea tuturor solidelor care pot curge, inclusiv produse cu diferite densităţi vrac şi granulaţii diferite.
Mixarea se realizează cu ajutorul unui agitator spiralat special, amestecând produsele în direcţii radiale şi tangenţiale.
Posibilitartea de a înclina vasul permite uscarea optimă a celor mai variate pulberi umede sau cu comportament diferit de curgere liberă, precum şi de densităţi vrac diferite, cu o distrubuţie uniformă a umidităţii şi temperaturii în aria de producţie.